Jak si vybrat květináč a truhlík?

Ten pocit, kdy konečně po dlouhé zimě zaboříte prsty do hlíny a vysadíte první sazenice, je k nezaplacení. Stejně jako vybírání okrasných květináčů na balkon a kombinování jednotlivých rostlin. Květináče, truhlíky a vyvýšené záhony nejen že poskytnou ideální podmínky k životu rostlin, ale mnohdy také stylově ozdobí terasu, nebo poličku. A čemu při jejich výběru věnovat pozornost?

Při výběru domácího květináče zohledňujte také celkový styl vašeho interiéru

Základní otázky

Umístění

Nádoby na rostliny určené do exteriéru jsou většinou vhodné i do interiéru. Jen dejte u některých bytelnějších kovových modelů pozor, aby vám nepoškrábaly podlahu. Při výběru méně voděodolných květináčů (ze dřeva či proutí) také zvažte, kolik vláhy bude květina potřebovat. Je možné, že některé náročnější rostliny by mohly zapříčinit prosakování květináče. Pokud vybíráte nádoby pro pěstování rostlin na zahradě, balkoně či terase, zaměřte se na mrazuvzdornost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a UV záření – bez této ochrany povrch květináče degraduje a rychleji bledne.

Květináč, nebo truhlík?

Nádobu vybírejte podle počtu, typu a velikosti rostlin. Obecně platí, že větší skupině menších rostlin více vyhovuje podlouhlý truhlík, kdežto solitérním rostlinám sedí spíše květináč. Při výběru si zjistěte také nároky jednotlivých rostlin.

Na co se zaměřit

Materiál

  • Keramické květináče - pravděpodobně nejčastější provedení buď v glazované lesklé, nebo matné neglazované podobě. Glazované modely jsou opatřeny odolným sklovitým povlakem, díky kterému nenasávají vodu ani pachy, mají delší životnost a snáze se udržují. Výhodou keramických květináčů a truhlíků je vysoká schopnost odpařování vody.
  • Terakotové květináče - jsou vyrobené z terakoty (terra cotta - pálená hlína), tedy speciální neglazované keramiky. Tyto květináče jsou ideální k pěstování rostlin venku na přímém slunci. Zadržují totiž vodu a zabraňují rychlému vysychání půdy.
Terakotové květináče často zaujmou stylovým provedením vhodným i do interiéru
  • Betonové květináče - se skvěle vyjímají na zahradách a terasách především pro své elegantní minimalistické provedení, které je navíc dostatečně odolné vůči povětrnostním vlivům.
  • Plastové květináče - většinou cenově nejdostupnější možnost. Velkou výhodou plastových nádob je snadná údržba a voděodolnost. Co se týče odolnosti vůči vnějším vlivům, zde byste mohli s plasty narazit. Na slunci velmi častou blednou a při výkyvech počasí mohou i prasknout. Proto se spíše hodí na pokojové využití, i když mnohdy nepůsobí zrovna nejestetičtěji.
  • Kovové květináče - tyto nádoby se používají spíše jen jako obalové, proto musí být opatřeny ochrannou vrstvou proti korozi (například pozinkování), i přesto je lepší do nich vložit ještě misku, která ochrání květináč před rezivěním. Bytelné kovové květináče se při vysokých teplotách na slunci snadno nahřejí, čímž způsobí rychlé vysychání substrátu. Proto do nich raději umisťujte rostliny v plastových či keramických květináčích, které zabrání přímému kontaktu substrátu s rozžhaveným kovem.
  • Ratanové květináče - se vyjímají ve venkovních objektech u bazénu, na terase nebo pergole. Nejčastěji se pro tyto účely používá umělý ratan, který je oproti přírodnímu dostatečně odolný.
  • Dřevěný květináč - tradičním materiálem je také ošetřené dřevo, které vkusně doplní zastřešené altány, záhony, ale i vchodové schody. Dřevo se také lépe opraví a oproti plastu či keramice jen tak nepraskne.
  • Kamenné květináče - působí dominantně a zcela přírodně, proto krásně vyšperkuje všechny skalky a okrasné zahrádky.
  • Sklolaminátové květináče - jsou odolné vůči mechanickému poškození i působení povětrnostních vlivů. Hodí se jak do interiéru, tak exteriéru, kde mohou být i celoročně. Některé sklolaminátové květináče se dodávají bez odtokových otvorů, které se vyvrtávají až dodatečně podle potřeby.

Tápete, jaké rostliny umístit do truhlíku nebo květináče? Prostudujte si druhy květin a jejich nároky.

Kvalita

Kvalitu nádoby na pěstování rostlin určuje nejen materiál, ale i množství a velikost drenážních otvorů. Ty by měly odpovídat velikosti květináče. Pokud je jich málo nebo jsou příliš malé, přebytečná voda neodtéká do podmisky a zůstane na dně sadební nádoby. Kvůli tomu se zde budou usazovat soli z hnojiv a také přebytečná voda, která může způsobit uhnívání kořenů a vznik nežádoucích plísní.

Rozměry a hmotnost

Šířku i výšku květináče volte podle pěstované rostliny, tedy jejich maximálních rozměrů. Tyto informace zjistíte v květinářství, zahradnictví nebo v návodech na pěstování. Rozměry květináče dále vybírejte podle místa, které na nádobu máte vytyčené a také podle počtu rostlin, respektive jejich kořenového balu. Obecně platí, že mezi kořenovým balem a stěnou květináče má být 5cm mezera.

Pokud vybíráte vyvýšený záhon, zaměřte se kromě velikosti sadební plochy také na výšku. Pokud o něj budou pečovat děti, neměla by výška přesáhnout 35 cm. Pro pohodlný přístup bez nadměrného ohýbání zad a maximální ochranu úrody před slimáky sáhněte po záhonech s alespoň 45cm okrajem. U velkých květináčů, truhlíků a vyvýšených záhonů se zaměřte také na hmotnost, ta může být i několik desítek kilogramů. K manipulaci s nimi bude potřeba více osob a vhodné nástroje, jako je rudl a stěhovací háky.

Také starší a na pohled oprýskané květináče mohou oživit římsy bytů

Design

Design a barvu květináče vždy vybírejte s přihlédnutím k dané rostlině, její barvě a velikosti. Barevně by měl podtrhovat celkový design daného prostoru, ale také nechat dostatečně vyniknout samotnou rostlinu. Z čistě praktického pohledu se ke květinám lépe hodí světlejší provedení truhlíků a květináčů, které se tolik na slunci nepřehřívají. Sázkou na jistotu jsou proto neutrální odstíny jako bílá, šedá, béžová, nebo černá. Zajímavým designovým prvkem jsou bezpochyby závěsné, nástěnné a vertikální květináče, které navíc ušetří místo na jinak stísněném balkoně.

Způsob umístění

Při nákupu květináčů a truhlíků nemusíte zůstávat při zemi. Pergoly krásně oživí také závěsné květináče, které jsou většinou přichycené 3 kotvícími šňůrami na horním lemu, které se nahoře spojí do jednoho kotevního bodu. Ten lze zavěsit na strop či trám a je ideální k pěstování převislých a popínavých rostlin. Další méně tradiční možností jsou nástěnné květináče, které se zavěšují z boku na zeď a jsou stejně jako závěsné varianty vhodné k pěstování převislých rostlin.

Způsob provedení a umístění truhlíků je celá řada

Rádi byste po zimě zpestřili také váš balkon, ale nemáte místa na zbyt? Vyzkoušejte vertikální květináče, které se skládají z více řad nad sebou a nezaberou proto tolik prostoru. Využít je můžete také k vytvoření osvěžující zelené stěny v interiéru. S malým prostorem si dobře poradí také květináče na zábradlí. Ty jsou buď na vnější straně opatřeny háky k zavěšení, nebo mají drážku ve spodní části obalového květináče, která slouží k ukotvení na zábradlí. Tyto květináče se většinou používají k pěstování rostlin na balkonech, a proto by měly být odolné vůči UV záření a povětrnostním vlivům.

Další inspiraci, jak si zútulnit prostor na balkóně, najdete v našich tipech na balkón.

Výbava

Mezi oblíbenou a často pořizovanou alternativu patří samozavlažovací truhlíky s dvojitým dnem či dvěma nádobami. Tyto nádoby do sebe zapadají, přičemž horní část slouží k vlastnímu pěstování rostliny a druhá k zásobení vodou. Obě části jsou propojeny vzlínacími šachtami, do kterých rostlina zakoření a jednoduše potom může nasávat vodu podle potřeby. Kořeny rostliny tak nejsou přímo ve vodě a neuhnívají, jak by tomu bylo v běžném květináči.

K odvodu přebytečné vody ze zálivky poslouží květináče s podmiskou. Ta je součástí truhlíků a květináčů s drenážními otvory. Má stejný design a může být odnímatelná, nebo pevně spojená s květináčem, v tom případě se ale přebytečná voda z misky hůř vylévá. Do zmiňovaných květináčů s drenážními otvory můžete rostliny sadit přímo bez použití vnitřního květináče. Přebytečná voda ze zálivky odteče skrze drenážní otvor. Tyto konstrukce často slouží jako vnitřní květináče, které se ještě vkládají do designového obalu.

Obalové květináče a truhlíky slouží především jako designový obal sadbových květináčů, ale mohou také suplovat funkci podmisky.

Co dokoupit

Pouštíte se do zkrášlování záhonků, nebo hledáte sezónní dekorace na parapety? Kromě vhodně vybraných truhlíků a květináčů se vám mohou hodit substráty a hnojiva, které dodají rostlinám důležitou dávku živin. Při práci na zahradě oceníte malé lopatky, zahradní nůžky nebo pracovní montérky. Při pravidelné údržbě se neobejdete ani bez posktřikovače či větší konve. Nejen na zbytky z rostlin a menší větve můžete na zahradu pořídit kompostér, případně drtiče větví, jejichž materiál poslouží také při plnění vyvýšeného záhonu.

Nejčastější otázky

Přesazování

Pokud rostlinu přesazujete do většího květináče, vyberte přibližně o 20 % větší model, než byl ten předchozí. V případě, že byste sáhli po příliš velkém, mohla by rostlina věnovat veškerou energii do budování kořenového systému místo růstu nadzemní části, kvůli níž ji vlastně pěstujete. Pokud použijete obalový květináč, vysypejte ho asi 1cm vysokou vrstvou keramzitu nebo hrubého štěrku, který zamezí uhnívání kořenů. A zvolte takovou velikost, aby mezi sadbovým (vnitřním) květináčem a obalem byl nejméně 1 cm místa.

Jak používat samozavlažovací květináč

V prvních týdnech po přesazení rostliny do samozavlažovacího květináče zalévejte vodu shora, tedy přímo na substrát. Zhruba po měsíci rostlině prorostou kořeny až ke vzlínacím šachtám a vy tak můžete nalévat vodu do otvoru, který je určen k zálivce. Většina samozavlažovacích květináčů má ukazatel množství vody, takže přesně víte, kolik vody ještě můžete nalít. Rostliny v samozavlažovacím květináči stačí zalévat přibližně 3× méně než v běžném květináči.

Jak založit vyvýšený záhon

Aby vyvýšený záhon fungoval tak, jak má, musíte ho správně založit. Vyberte pro záhon rovné a slunečné místo, na které se dostanete ze všech stran. Za uvážení stojí také umístění v blízkosti zavlažovacích nádrží nebo v dosahu hadice, abyste nemuseli těžké konve s vodou nosit pokaždé přes celou zahradu. Pokud záhon umístíte na nezpevněný povrch, třeba na trávník, podložte ho jemným králičím pletivem, ochráníte tak záhon před hlodavci. Vyvýšený záhon se plní 3 vrstvami. Přičemž první (dolní) vrstva se skládá z větví, hrubého rostlinného odpadu, jako je třeba nevyzrálý kompost, druhou vrstvu tvoří vyzrálý kompost a třetí horní vrstva je z kvalitní ornice nebo ze zahradního substrátu.

Další užitečné články

Tipy na balkón Jak vyrobit vyvýšený záhon z palet Jak na pěstování bazalky doma i venku Pěstování bylinek pro začátečníky Jak zasadit česnek na jaře a na podzim